12 Öfkeli Adam Film İncelemesi

TÜR= Dram

YAPIM YILI= 1957

YÖNETMEN= Sidney Lumet

OYUNCULAR=Henry Fonda, Lee J. Cobb ,E. G. Marshall, Martin Balsam, JohnFiedler, JackKlugman, Edward Binns, Jack Warden, Joseph Sweeney, Ed Begley, George Voskovec

Robert Webber

BEYAZPERDE= 4.7/5

IMDB= 9/10

ROTTEN TOMATOES= %100Çoğumuzun anne babasından hatta bazılarımızın dede ninesinden bile yaşlı olan bu başyapıt, 1957 yılına ait ve şu anda IMDB ilk 10'da yer alan en eski film.

Bendeniz bu yazıyı yazdığımda beşinci sıradaydı ve IMDB puanı 9 ve üzeri olan 5 yegane filmden biriydi.

Film, pek çok Amerikan filminde gördüğümüz klasik bir mahkeme sahnesiyle başlıyor. Cinayet işlediği iddia edilen 18 yaşındaki bir genç hakim karşısındadır ve son sözü 12 jüri üyesi söyleyecektir. Kararın ardından jüriler odalarına girerler ve çoğu büyük bir vurdumduymazlık içindedir. Çünkü bütün deliller gencin aleyhindedir ve suçlu olduğunu düşünmektedirler. En sonunda hepsi yerine oturur ve oylama yaparlar. 12 suçlu oyu gencin gencin idam edilmesi anlamına gelmektedir. Oylamada hepsi 'Suçlu' der. Biri hariç (Henry Fonda).

Filmin bir diğer özelliği karakterlerin isimlerini öğrenemiyor olmamız. Henry Fonda'nın karakterine neden 'suçsuz' dediğini sorarlar. O ise 'Bilmiyorum. Öylesine diyiverdim.' der.

Sadece tartışmak istediğini söyler. Bundan sonra 11 jüri üyesi onu ikna edip işi kestirip atmak için ellerinden geleni yaparlar. 'iş' dediğim şey ise dikkatinizi çekerim; bir insanı idama mahkum etmek. Henry Fonda'nın karakteri ise ne kadar çaktırmamaya çalışsa da cinayeti gencin işlemediğine emindir ve diğer jürileri kararlarından caydırmak için o da elinden geleni yapar.


Filmin konusunu buraya kadar anlatacağım çünkü gerisi spoiler.

SİNEMATOGRAFİDEN bahsedeyim:

Öncelikle biraz evvel söylediğim gibi biraz daha anlatırsam spoiler veririm çünkü film tek mekan ve sırf karşılıklı diyaloglardan oluşuyor. Başlangıçtaki mahkeme sahnesi ve filmin son sahnesi dışında bütün film küçük bir odada geçiyor. Oyunculuklar aşırı iyi. Gerek gıcık karakterleri gerek diğer karakterleri canlandıran bütün aktörler rollerini harika oynamış. Hepsi vurdumduymazlığı, siniri, sakinliği, hüznü bizlere hissettiriyor. Film, harika bir başyapıt olduğu kadar aynı zamanda bir hayat dersi niteliğinde. Öyle ki bu filmin hukuk fakültelerinde ders niyetinde okutulması gerektiğini düşünen insanlar var. 1957 gibi uzak bir tarihte çekilmiş olması ise çekinilmemesi gereken bir durum çünkü film küçük bir oda, karşılıklı diyaloglar ve harika oyunculuklardan ibaret. Günümüz teknolojisine ihtiyaç duyulan bir sahne yok. Film adına yaraşır bir şekilde birbirine horozlanan 12 adamı baz alıyor ve sahneler dışında onlar hariç filmde başka kimse yok.

Peki film bende nasıl bir etki bıraktı:

Başında hiçbir şey hissetmedim. Düz izledim. Ortalarına doğru içim sinir ve heyecanla doldu. Sonda ise 'OMG' şeklinde bir tepki vermeme yol açtı. Başını ve ortasını bilemem ama sonunda sizin de benzer bir tepki vermeniz muhtemel.

Hepinize iyi seyirler.


onyxoplis sevgi ve saygıyla sundu...

26 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör