Bir Yılda Yaşam (life in a year) Film incelemesi

Oyuncular: Cara Delevingne, Jaden Smith, Nia Long, Cuba Gooding

Yönetmen: Mitja Okorn

Tür: Romantik dramaEvet diğer film girişlerimizden farklı olarak başlıyorum ne imdb puanı ne de farklı görüşlere yer vermek istemiyorum veya ne kadar bir bütçe ve hasılat yaptığını bu filmde dikkat konusu olarak görmüyorum bir yazar olarak.

Bu filmde hayatımızın değerini ne kadar anlıyor ve biliyoruz, gerçekten hayata umut dolu ve her gün yaşadığımız için teşekkür ederek mutlu bir şekilde mi devam etmeliyiz bunu görelim ve anlayalım istiyorum.


Ana karakterlerimizden olan Daryn hayatı boyunca başarının arkasından koşmuş ve hepsini yakasından yakalamış gibi gözüküyor. Planlı yaşanan günler, daha güneş doğmadan yapılan koşu antrenmanları ve dikkat edilen sosyal hayatı eyalet rekorları gibi başarıları karakterimize kazandırmış gözüküyor.

Şu an hemen hemen her ailede görebileceğimiz çocuğum başarılı olsun( okuyun oğlum okuyun memur olun diyen kesim) diyen bir aile de Daryn karakterinde karşımıza çıkıyor başarılı olalım olalım da hayallerimizde bu başarılar yer alıyor mu acaba ebeveynler :).


Bir tarafta da annesi daha küçük yaşta terk etmiş olan ve bir travesti birey ile varoş bir sokakta yaşayan Isabelle karakterimiz ön plana çıkıyor.

Bu iki karakterimiz bir gün kaçak girilmeye çalışılan bir konserde karşılaşıyor ve bazı başa bela olacak olaylar sonunda kızın gizemli bir şekilde ortamdan kaçmasıyla son buluyor.

Ama bilin bakalım noluyor evladımız kıza ay tutulması gibi tutuluyor.

Bir de ne görelim sabah okula doğru yola çıkan Daryn kızın bir dondurmacı dükkanında çalıştığını görüyor zorlamalar sonunda bir buluşma ayarlıyorlar. Zor geçen ilk buluşmalardan sonra birbirlerine alışan çiftimiz daha sık vakit geçirmeye başlıyorlar ve o ikonik sahneye kadar her şey güzelken kalbimize acı saplayan o olayı izliyoruz...

Evet Isabelle'nin kanser illetine yakalandığını ve yaklaşık 1 ay kadar ömrünün kaldığını öğreniyoruz.

Şimdi size dönüyorum sayın okuyan, bir kişiye aşıksınız aşık olduğunuz kişinin 1 aylık ömrünün kaldığını öğreniyorsunuz ne yapardınız? terk mi ederdiniz? her gününde yanında mı olurdunuz?


Daryn karakterimiz ne yapıyor biliyor musunuz babasının sanırım tek işe yaradığını düşündüğü nokta burası oluyor. Babasının ona hazırladığı programlar gibi dolu dolu 1 aylık bir program hazırlıyor ve doyasıya yaşamak istiyor. Bu süreçte ailesine baş kaldırıda bulunması gerekiyor, asıl gerçekten ne istediğini gördüğü zamanlar oluyor daha neler neler anlatmak biraz eksik kalır derim. Gerçekten onu mutlu etmeyi başarıyor o zor kızı kabuğundan çıkartıp gerçekten sevilmenin ne olduğunu hissettiriyor.

Evet sayın okuyan en son gerçekten ne zaman sevildiğinizi hissettiniz? bir düşünün derim.


Filmin tabi ki eleştiriye açık çok noktası var bazı sahneler bazı oyunculuklar yapmacık kalmış gibi gözüküyor ama izledikten sonra ben kendimde sorgulama güdümün harekete geçtiğini fark ettim ve bu hataları gözümde sıfıra indirdi diyebilirim. İnsan soru sorduğu kadar ve cevap aradığı kadar insandır diyorum.


Şu an eleştirilerini yapmak keşke şunu şöyle yapsalardı daha can alıcı olabilirdi diyebilirim ama filmi bir kenarıya bırakın gerçekten böyle hayatlar var düşünün düşünelim istiyorum.

Filme devam edecek olursak genç çiftimiz planlarını bir bir gerçekleştiriyorlar ve o bekledikleri günler gelip çatıyor. Kızımız onu terk eden fakat her önemli günde kumsal kartpostalı gönderen annesinin kartpostallarındaki gibi bir kumsalda bayılıyor ve artık hiçbir şeyin iyi olmayacağını orada anlıyoruz.


Evde bakıma muhtaç bir şekilde hayatına devam ediyor, Daryn her an yanında olmaya çalışıyor ve bu saf ve gerçek aşkın sembolü oluyor gözlerimde, birer damla yaş akıtmama sebep olan saf ak...

sonunun nasıl bittiğini de size şu sahne ile özetlemek istiyorum. Lütfen okuduklarım yetti izlemeyeyim demeyin bir açıp izlemenizi isterim duygu aktarımını çok güzel bir şekilde alacağınızı düşünüyorum.

bir kez daha?Zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim başka incelemelerde görüşmek üzere.


Onyxopolis sevgi ve saygıyla sundu.33 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör