Flavors of Youth - Mükemmele Çok Yakın

Yönetmen: Li Haoling, Yi Xiao Xing, Yoshitaka Takeuchi

Stüdyo: Comix Wave Films, Haoliners Animation League

Tür: Romantik/Dram

Yapım Yılı: 2018

Süre : 1 saat 25 dakika

Nereden İzleyebilirim : Netflix

Aldığı Puanlar : IMBD = 6,6/10

MyAnimeList = 7,1/10Japon - Çin ortak yapımı olarak çıkan Flavors of Youth 3 hayat hikayesi anlatıyor. İlk hikayenin adı "Pirinç Erişteleri" ikincisi "Ufak Bir Defile" üçücüsü de "Şangay'da Aşk". Tek tek inceleyelim.

Pirinç Erişteleri


Xiao Ming, yağmurlu, kalabalık bir günde gençliğini hatırlar. Gençken yediği eriştenin yapımını, babaannesiyle yediği pirinç eriştelerini neyin güzel yaptığını ve Hunan'da ne kadar önemli olduğunu anlatır. Pekin'de sayılı erişte ustalarından bir adamın ailesiyle birlikte Hunan'a taşınıp oraya tabelasız bir erişteci açmalarından ve 21 yıl işledikten sonra bir gün habersiz kapatıp, ayrıldıklarını onların el yapımı eriştelerini aradığını bahseder. Bu basit hikayeyi duygusal, etkileyici anlatmaları daha başlar başlamaz sizi aşık ediyor filme.

Artık hiçbir şeyin tadının eskisi gibi olmadığının pirinç erişteleri üzerinden anlatılması fikri ve uygulanışı gerçekten filmin en güzel hikayesi yapmaya aday yapıyor.Ufak Bir DefileModellik yapan Yi Lin ve elbise dikmeyi seven seven kız kardeşi Lulu'nun hikayesini anlatıyor. Yi Lin'in başarılı bir model olmasını fakat yaşlanıp bir gün modelliği eskisi kadar yapamayacağı zamanları düşünmeden hareket etmesi sebebiyle duygusal bir çöküntüye girmesini anlatıyor. Bize başta modelliğin güzel tarafını gösteriyor fakat Yi Lin'in bu iş için yaşlandığını anlamasıyla senarist bize o kolay, basit gözüken şeylerin arkasında ağır şartların, zorlu psikolojin, sporun yattığını da gösteriyor. Rekabeti Yi Lin'in öğrenmesiyle hissettiriyorlar.

Eğer gelecek olanları tahmin etmeden izler, sadece yaşadıklarına odaklanırsanız güzel geçen bir hikaye/bölüm. Tek başına belki güzel olmayabilirdi hikaye fakat başta "Pirinç Erişteleri" bölümüyle sizi bu tarzda bir bölüme alıştırıyorlar. O yüzden bu tahmin edilebilir hikaye iyi geliyor ki şunu da söylemek isterim, sonu çok tahmin edilebilir değil. Bir de çizimlerin, seslendirmenin güzelliğiyle hikaye zaten muazzam güzel gösteriliyor.Şangay'da AşkBenim en sevdiğim ve etkilendiğim bölüm Şangay'da Aşk. Bu duygusal zamanlarımda ağlatan, umutsuz, çaresiz hissettiren bu bölüm filmi ayrı bir seviyeye taşımış. Bu bölümü izler izlemez diğer filmlerini de izleyeceğime söz verdim. Gerçekten çok iyi iş çıkarmışlar. Zaten ilk iki hikayeyle bize neler yapabileceğini gösteren yönetmenler üçüncü hikayede bunu çok ama çok başarılı yapmışlar.

Birbirlerine kaset kaydetmeleri, hatta koca ses kaydedici ile sevdiği kız için dersi kaydetmesi, fark edilip ses kaydı açıkken öğretmen tarafından azarlanması beni kahkahalara boğan, gülümseten bir andı. Eğer aşıksanız, sevdiğiniz bir kız, erkek varsa bu bölümü izlerken çok etkileneceksiniz. Ben çok etkilendim.
—-Spoiler—

Bu bölümün tek kötü yanı sonda buluşabiliyor olmaları. Eğer buluşmasalar ve kaseti dinlerken ağlayıp bitirseydiler 1 belki 1.5 puan daha yüksek verebilirdim.

—-Spoiler—-

Sonundaki sahne için yapılan değişikliği beğenmediğimden puanım 7/10.
16 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör