Hayatın Bedeli (Worth) İnceleme - Netflix

Güncelleme tarihi: 12 Eyl 2021

TÜR: Otobiyografik/Dram

YAPIM YILI: 24 Ocak 2020

YÖNETMEN: Sara Colangelo

OYUNCULAR: Michael Keaton, Stanley Tucci, Amy Ryan, Laura Benanti...

ALDIĞI İNCELEME PUANLARI: İMBD = 6,8/10 , RottenTomatoes = %80What is Life Worth yada Worth filmi 11 Eylül olaylarından sonra ölen mağdurların yakınlarına ödenecek para miktarını belirlemekle görevli avukat Kenneth Roy Feinberg'i ve Camillie Biros'u anlatıyor. Ken Feinberg'ü ilk Batman (1989) Batman'i oynamış, BeetleJuice (Betterböcek) filminde başrölü oynamış aynı zamanda hepimizin sevdiği Cars filminde de "Chick Hicks" karakterinin seslendirmeni olarak roller üstlenmiş Michael Keaton oynuyor. Keaton tecrübesiyle bize filmin yansıtmak istediği gibi orada bulunduğumuzu hissettirmeyi başarıyor. Gerçek Kenneth Feinberg'e de çokça benzeyen aktörümüz karakterini canlandırırken karakterimizin duygu değişimlerini bize iyi yansıtıyor. Yan karakterler de bunu hiçbir zaman bozmuyor.Soldaki Michael Keaton, Sağdaki Kenneth FeinbergFilm Ken Feinberg'ün karakterinin değişimini ve 11 Eylül saldırısından etkilenen insanları konu alıyor. 11 Eylül olayı yaşandıktan sonra kendi deyişiyle biraz vatanseverlik biraz da kendi egosu sebebiyle ABD'ye yardım etme ihtiyacı duyuyor. Feinberg işin sonucuna odaklanan, mağdurları pekte takmayan birisi. Yani duyarsız birisi. Film Feinberg'ün mağdurlarla muhabbet içerisine girmesiyle birlikte karakterinin değişimini anlatıyor. Buna odaklanıyor.

Tabii ki de film sadece Feinberg'ü anlatmıyor. Feinberg'ün birebir konuştuğu ailenin bir hikayesini görüyor, fon için çalışanların mağdurların hikayelerinden etkilenişlerini, Charles Wolf'un "Fix The Fund" sitesini açışını ve mağdurları temsil edişini de anlatıyor.Ken Feinberg ve Charles Wolf
DEĞERLENDİRMEGodzilla, Godzilla vs Kong, Kong Skull Island, Godzilla II King of the Monsters gibi bence çokta kaliteli olmayan filmlerin yazarı Max Borenstein tarafından yazılan Worth filmi bu sefer kaliteli olmuş. Sebebi de sanırım Ken Feinberg'ün 2005'te çıkardığı What Is Life Worth kitabından uyarlanma olması...Şaka bir yana Worth filmi kaliteli oyuncuları sebebiyle izlenebilecek fakat kısa kesilmiş yan karakterlerin hikayeleri, ana hikayenin bir yerden sonra pekte ilgi çekmemesi sonucu bence yetersiz bir film olmuş. 11 Eylül'ü ve o zaman da mağdurların ne yaptıklarını merak ediyorsanız izleyebileceğiniz bir film. O dönem ki siyasete çok değinmiyor. Sadece fon parasının dağıtılmasını ve paranın dağıtılmasında görevli avukat Ken Feinberg'ün kişiliğinin değişimini anlatıyor.Worth filmi bazıları tarafından beğenilmiş, bazı kesim tarafından da beğenilmiyor. Ben orta şeker bir kahve olduğunu düşünüyorum. Otobiyografik bir film. Hikaye pekte ilgi çekici değil. Duyarsız birinin 2 saatte duyarlı bir insana dönüşmesini izliyorsunuz. Bunun dışında kalan akıcılığı sağlamak adına konulan yan hikayeler de hiç ilgi çekici değil. İlgi çekebilecek bir hikaye bulacak gibi oluyorsunuz. O da başlamadan bitiyor malesef. Bir ailenin hikayesini de yakından izliyoruz. Fakat bir yerden sonra 11 Eylül'de kayıp vermiş bu ailenin hikayesi 11 Eylül olaylarından bir tık uzaklaşıyor. İşte o zaman diyorsunuz ki daha farklı bir şey uydurabilirdiniz.SONUÇZamanımı harcamalı mıyım bu filme derseniz ben bunun yerine daha farklı filmler izlemenizi öneririm fakat vasatta değil.Benim puanım 5.6/10.
23 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Locke inceleme