Kuzuların Sessizliği Film İncelemesi

TÜR= Psikolojik Gerilim

YÖNETMEN= Jonathan Demme

OYUNCULAR=Anthony Hopkins,Jodie Foster,Scott Glenn,Ted Levine

ÖDÜLLER=En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ı

*1992 · Anthony Hopkins

*En İyi Film Oscar'ı

*1992 · Kenneth Utt, Edward Saxon, Ron Bozman

*En İyi Kadın Oyuncu Oscar'

*1992 · Jodie Foster

*En İyi Yönetmen Oscar'

*1992 · Jonathan Demme

*En İyi Uyarlama Senaryo Oscar'ı

*1992 · Ted Tall

*BAFTA En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

*1992 · Anthony Hopkins

*Altın Küre Drama Dalında En İyi Kadın Sinema Oyuncusu Ödülü

*1992 · Jodie Foster

*BAFTA En İyi Kadın Oyuncu

*1992 • Jodie Foster

*Akademi Ödülü

*Altın Küre Ödülü

*BAFTA ÖdülüEn iyi film Akademi Ödülü'nü kazanan tek gerilim/korku filmi olan, Anthony Hopkins'ın 2 saatlik filmde 25 dakikadan az göründüğü halde en İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü nü kazandığı ve Jodie Foster a 30 yaşından önce Akademi Ödülü kazandırarak çok nadir bir duruma imza atan bu film, Amerikalı yazar Thomas Harris'ın aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Film, ormanlık alanda bulunan bir engelli parkurda koşmakta olan FBI öğrencisi Clarice Starling (Jodie Foster) ile başlıyor. Engelleri teker teker aşmakta olan StarIing'ın yanına bir süre sonra amirlerinden biri gelir ve Jack Crawfor ın (Scott Glenn) onu çağırdığını söyler. Starling, odasına gittiğinde onu bulamaz fakat odadaki panoda bazı gazete kupürleri bulur. Haberler, kurbanlarının derisini yüzüp onları silahla infaz eden "BuffaloBill "(TedLevine)lakaplı bir seri katil hakkındadır.

Bir süre sonra Crawford gelir ve ona bu seri katili yakalamak onun gibi düşünmeleri gerektiğini söyleyerek onu bir seri katille görüşmeye yollar. Bu seri katil, bir psikiyatrist iken cinayet işlemeye başlayan ve bunula da kalmayıp kurbanlarının etini de yiyen Hannibal Lecter'dır (Anthony Hopkins). Lecter'ın kapalı tutulduğu akıl hastanesine gider ve onunla gerilim dolu bir sohbet ettikten sonra bağlı olduğu FBI binasına döner.

Daha bir öğrenci olduğu için hala eğitimine devam etmektedir ve resmen görevlendirilmediği için Bil'in peşinde değildir. Ta ki Buffalo Bill, ABD senatosu'nun önemli üyelerinden biri olan senatör Ruth Martin'in kızı Catherine Martin'i kaçırana kadar. Bu gelişmenin üzerine bütün ABD kolluk kuvvetleri, fellik fellik Bill'i aramaya başlar.


Önceki soruşturmalardan öğrendikleri şeylerden Bill'in kurbanlarını öldürmeden evvel üç gün bir yerde kapalı tuttuğu sonra kafalarına tek kurşun sıkıp sonra derilerini yüzdüğüydü. Bu yüzden onu bulmak için bir kez daha Hannibal lecter'a başvurdular ve bu sefer ihtiyaçları olan bilgileri almak için her türlü pazarlığı yapacaklardı.

Memphis'e getirilen Lecter, onlara ihtiyaçları olan bilgileri verir fakat bir konuda hile yapar; isim konusunda.

Onlara bilerek yanlış bir isim verir fakat söylediği isim alalade bir isim değil katili yakalamaları için verdiği şifreli bir mesajdır. Bu mesajı çözüp Buffalo Bill'i yakalayabilecek tek kişi ise Lecter ile daha önce konuşmuş ve onun nasıl biri olduğunu az buçuk çözen Clarice Starling'dir. Asıl soru ise şudur:

Başarabilecek mi?


Gelelim sinematografiye


Öncelikle film çok 'karanlık'. Sizi izlerken eğlendirecek veya güldürecek sahne sayısı bir elin parmak sayısını geçmiyor. Gerilim filmi olduğu için normal bulabilirsiniz fakat gerilim filmlerinde çok fazla komik sahne olmasa bile gerilimin minimuma düştüğü 'mola' sahneleri vardır. Bu filmde ise o sahnelerden de çok az var ve genellikle böyle gerilimin hep had safhada olduğu filmler genellikle izleyiciyi sıkar. Peki bu film bu yüzden sıkıcı mı?

KOCA BİR HAYIR!

Zaten bu filmi kült yapan durum bu.

Sinematografi çok ama çok 'karanlık' olduğu halde seyirciyi hiç sıkmadan mükemel senaryonun akıp gitmesi.

Gerilim ve akıcılığı bir araya getiren bu şaheser, 1991 Akamedi Ödülleri'nde tam 7 ödül kazandı ve bu durum ne denli zor bir iş başardığını kanıtlar nitelikte.

Son olarak ilginç bir bilgi verelim.

Filmin uyarlandığı kitabın yazarı Thomas Harris, kitabını bir sinema efsanesine dönüştürdükleri için Oscar kazanan herkese bir kasa şarap hediye etmiş.
23 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör