Mad Max Fury Road Film İncelemesi

TÜR: Kıyamet sonrası bilim kurgu/ Fantastik

YÖNETMEN: George Miller

OYUNCULAR: Tom Hardy, Charlize theron, Nicholas Hoult, Hugh Keays-Byrne


Araç modifiyesinin ırzına geçilen, bütün manyak oğlu manyaklar toplandık, sorduk neden yıprandık denilen, az gidilen uz gidilen dere tepe düz gidilen fakat yolları bir türlü bitmeyen bu film, usta aktör Mel Gibson'ın meşhur serisi 'Mad Max'ın son halkasıdır fakat ilk üç film ile bu film arasında bir fark var:


Başrol Mel Gibson değil.


Ayrıca güzel bir haber vereyim. Son filmden yıllar sonra çekildiği için iki film arasında bir bağlantı yok. Bu yüzden bu filmi izlemeden önce diğer filmleri izlemek zorunda değilsiniz. Şayet 'Ben onları da izlemek istiyorum.' diyorsanız siz bilirsiniz.

Film, kendisinden önce dünyada neler yaşandığını gözler önüne seren bir açılış sekansı ile başlıyor. Bu sekansın ardından modifiye edilmiş arabasının yanında uçsuz bucaksız bir çölü seyreden ana karakterimiz Max'i (Tom Hardy) görüyoruz. Bir süre böyle durduktan sonra bir anda seri hareketler ile toplanır ve arabasına atlayıp gazı kökler. Sonradan karşımıza daha fazla modifiyeli araç çıkar ve bizim Max'i kovalarlar. Bizimkini yakalayıp işkence ettikten sonra da bir hücreye kapatırlar.

Olay şu:

Dünyada önce petrol sonra su savaşları yaşanmış. Ülkeler ve hükümetler teker teker çökmüş ve geri kalan herkes modifiye araçlar tasarlayıp kendi medeniyetini kurmuş. Bu arada öyle bir araç modifikasyonu anlayışları var ki bizim tofaşçı apaçiler yanlarında solda sıfır kalır. Her neyse bu kendi medeniyetini kuranlardan biri olan 'Ölümsüz' lakaplı Joe, (Hugh Keays-Byrne) bildiğin kendini padişah ilan etmiş. Kendine harem kurup herkesi kölesi yapmış.


Bizim Max'i kaçıranlar da bunun askerleri. Bütün bunlar olurken de hikayenin esas başlangıç noktası geliyor. Joe'nun 'komutanlarından' olan Furiosa, (Charlize Theron) Joe'nun haremdeki hatunlarından alıp kimseye çaktırmadan tabanları yağlamış. Joe'nun askerlerinin Furiosa'yı kovaladığı sekansta biz gerek aksiyona gerek de görsel efekte bir güzel doyduğumuz anlarda Furiosa ile Max'in yolları kesişir ve olaylar teker teker gelişiverir. Açıkçası konuyu bundan sonra anlatırsam spoiler olur derdim ama konu zaten bu kadar. Filmin bundan sonrası bolca efekt, bolca aksiyon, bir parça dram ve bir sürü araba. Kısacası filmin öyle derin bir konusu yok fakat oyunculuklar, efektler, çekimler ve senaryo birinci sınıf. Yani 'Bu bir aksiyon filmi ne de olsa. Ana fikir ve konu o kadar da önemli değil. Yeter ki her şey havada uçsun, ha bire bir şeyler patlasın.' diyorsanız bu film tam sizlik. İyi seyiler.

16 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör