Snatch (Kapışma) İnceleme

Güncelleme tarihi: 8 Eyl 2021

TÜR: Suç/Dram

YAPIM YILI: 2000

YÖNETMEN: Guy Ritchie (The Gentelemen, King Arthur of the Sword, Wrath of Man)

MÜZİK BESTECİSİ: John Murphy

BÜTÇE/HASILAT: 10 Milyon Dolar/83.6 Milyon Dolar

OYUNCULAR: Brad Pitt, Jason Statham, Vinnie Jones, Benico Del Toro, Lennie Jamos...

ALDIĞI İNCELEME PUANLARI: İMBD = 8.3, BeyazPerde = 4.4/5, RottenTomatoes = %74Ana karakterlerden yan karakterlere herkesin kaliteli oyunculuk sergilediği Snatch (Kapışma) filmi biz izleyicilere hem eğlenceli hem de sürükleyici bir film sunuyor. Filmde 2 hikaye izliyoruz. Biri elmasın etrafında dönenler, diğeri de lisanssız boks maçının etrafında dönenler.
84 KARAT ELMAS VE KUMARBAZ KAÇAKÇISI


84 karatlık bir elmas Yahudi tüccarlar tarafından çalınmış ve Franky "Four Fingers" tarafından Amerika'ya taşınmaktadır. Amerika'ya giderken İngiltere'den aktarma yapması gerekir. Dennis Farina tarafından canlandırılan Cousein Avi'nin defalarca Franky'i yolda kumar oynamaması konusunda uyarmasına rağmen Franky klasik bir komedi filmine yaraşır şekilde söz dinlemez. Rade Şerbetçiya'nın canlandırdığı Mermiden Kaçan Boris, Ustura Boris lakaplı eski KGB ajanı Boris'in kumar teklifini kabul eder.
Boris aslında taşı Franky'i öldürmeden çalmak için tutulan biridir. Kendisi yapıp ismini lekelemek istemez. Bu sebepten Sol, Vinny ve Tyrone'u Franky'nin elindeki çantayı çalmaları için tutar. Üçlümüz de Boris'in Franky'i kumar oynamaya gönderdiği yerde beklemeye başlar...
LİSANSSIZ BOKS MAÇI VE YARALI BOKSÖR...Bu tarafta Tommy ve Turkish vardır. Jason Statham'ın canlandırdığı, aslında İngiliz olmasına rağmen ismi Turkish'tir. İsmini düşen bir uçaktan alır. Şanssız olduğunu, hayata 1-0 yenik başladığını zaten isminin bir uçaktan almasıyla bir çıtır belli eder.
Turkish, Tommy'i yeni bir karavan alması için görevlendirir. Tommy'de karavan ucuza gelsin diye ellerinde ki tek ve gözde boksörleriyle Çingenelerden karavan almaya giderler. Brad Pitt'in harika oyunculuğuyla canlandırılmış Michael O'Neil karakteri tarafından kazıklanırlar. Eğer bir Brad Pitt hayranı iseniz kesinlikle Brad Pitt'in bu filmdeki oyunculuğunu görmelisiniz. Bir Çingene'nin İngilizceyi telaffuz edişini bu kesitle göstermek isterim.
Kazıklanan Tommy gözde boksörlerini asıl maçtan 2 gün önce Michael ile çıplak el boksa çıkarır. Tommy, Çingene Michael'ın çıplak el boks şampiyon olduğunu ringe çıkana kadar bilmiyordu... Gözde boksörlerini kaybeden Tommy ve Turkish lisanssız boks maçına mecburen birini çıkartmak zorunda kalır ve Turkish Michael'ı çıkarmayı önerir.
SİNEMATOGRAFİHer zaman sahnede birilerini görüyorsunuz. Mesela Turkish, Tommy'nin belinde taşıdığı silahın ne olduğunu sorduğunda kamera hiçbir zaman silahı belindeyken çekmiyor. Biz Turkish eline silahı alana kadar neyden bahsettiğini bilmiyoruz. Bunu yönetmenimiz Guy Ritchie filmin geneline yaymakta. Bu tekniği çoğu absürt komedi yapmakta elbette. Guy Ritchie'nin bu tekniği çok iyi uyguladığını düşünmekteyim.


Özellikle de Sol'ün dükkanın da ki sahnelerde. Çok az kamera açısı değişiyor. 2 kişi karşılıklı konuşurken sadece bir kamera ile çekiliyor. Dükkanın içindeki televizyonlardan da arkasından gördüğümüz kişinin yüzünü görüyoruz. Yani bu sayede tek bir kamera açısıyla duraksız 2 kişiyi de görebiliyoruz.


DEĞERLENDİRMEMüzikleriyle, hikayesiyle, oyuncularıyla benim için 10 üzerinden tam 8'i hak eden bir Suç/Komedi filmi. Eğer kafa dağıtmak, gülmek, kötü olmayan espriler istiyorsanız izlenebilecek filmler arasına koymalısınız.

62 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Veda

Locke inceleme