Soysuzlar Çetesi Film İncelemesi

Tür: Aksiyon, Macera, Savaş

Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: Brad pitt, Til Schweiger , Christoph Waltz, Diane Kruger, Eli Roth, Samuel L. Jackson

Puanlar: BEYAZPERDE: 4/5

IMDB: 8,3/10

ROTTEN TOMATOES: %89


Film, 1941 yılının Fransası'nda başlıyor. Nazi işgali altındaki Fransada 'Yahudi Avcısı' lakaplı Albay Hans Landa (Christopher Waltz) Hristiyan bir Fransız aileye sığınan bir Yahudi ailesinin peşindedir. En sonunda onları yakalar ve emrindeki askerler, kız çocukları Shosanna (Melanie Laurent) hariç bütün aileyi katleder. Shosanna ise kaçar. Bu sekansın ardından kendimizi Brad pitt'in Amerikan Yahudisi bir teğmen olan Aldo Raine rolünde bir grup Yahudi askere nutuk çekişini izlerken buluruz.
*shosanna'nın kaçış sahnesinden bir

fotoğraf.


Bu iki sekanstan sonra üç yıllık bir zaman atlaması olur ve film 1944 yılından devam eder. Teğmen Rine'nin kurduğu ekip, Avrupada Nazileri teker teker avlamaktadır. Öyle ki ekibin namını Adolf Hitler bile duymuştur ve her seferinde komutanlarına 'Bu aşağılıkları ne zaman temizleyeceksiniz ?' diye fırça çekmektedir. Alman askerler ise bu uğursuz ekibe kendi aralarında 'Soysuzlar Çetesi' demektedir.

Filmin iki ana hikayesi var. Biri Soysuzlar Çetesi'nin hikayesi, biri de en başta bahsettiğim Shosanna'nın hikayesi. Bu iki hikaye, filmin sonlarına doğru kesişiyor. Hem de ne kesişmek! Shosanna'nın hikayesi ise şöyle;

1941'de bütün ailesini kaybettikten sonra teyzesinin Paris'teki sinemasında çalışmaya başlar.

Sinemada bir alman askeri ile tanışıyor ve asker ona derin duygular besliyor fakat tabii ki hislerine karşılık alamıyor. Tabii Shosanna'nın başına gelenlerden de bi haber olduğu için kızın ona trip attığını sanıyor zavallım :D.

Yalnız şöyle de bir şey var ki bu zavallı dediğimiz asker aynı zamanda bir savaş kahramanıymış bu daha ne ki. Hatta hakkında film yapılmış ve Naziler Shosanna'ya diyor ki 'Filmi senin sinemada gösterelim'. Kızımız ise bir süre mırın kırın etse de mecburen kabul ediyor ve sonrasında olaylar gelişiyor.

Filmi daha fazla anlatırsam sonunu söylemiş kadar olurum sanırım. Çünkü çok fazla sürpriz var ki zaten olmalı çünkü bu bir Tarantino filmi. Yalnız şunu sporiler vermeden belirtmek isterim. Filmin sonunda;

'Ulan Tarantino! sen yok musun sen? yine yapmışsın yapacağını.' diye bir tepki göstermeniz yüksek ihtimal.

Yazıyı bitirmeden evvel önemli de bir tavsiyede bulunayım.

Filmi mutlaa altyazıyla izleyin. Çünkü filmde 4 dil konuşuluyor ve İngilizce hariç hiçbir dil Türkçe'ye çevrilip dublajlanmamış. Yani dublaj bana göre ne kadar başarılı da olsa altyazısız izlerseniz filmden bir şey anlamazsınız gibi geliyor.

Hepinize iyi seyirler.28 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör