V For Vendetta Film İncelemesi

Tür: Aksiyon, Drama

Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: JAMES MCTEIGUE

Müzik: DARİO MARİANELLİ

Oyuncular: NATALIE PORTMANT, HUGO WEAVING, STEPHEN REA, STEPHEN FRY...

Puanlar: BEYAZPERDE: 4.6/5

IMDB: 8.1/10

ROTTEN TOMATOES: %74


Film, Büyük Britanya tarihine 'Barut komplosu' olarak geçen bir darbe teşebbüsü vakasının görüntüleri ile başlar ve bu olayın ana kahramanı olan Guy Fawkes'i başrol oyuncusu Hugo Weaving canlandırır.

Bu sekans aynı zamanda filmde Hugo Weaving'i görebileceğimiz tek zamandır. Çünkü bütün film suratında o meşhur maskeyi takar. Film, DC Comics'in aynı adlı çizgi romanından uyarlanmıştır ve uyarlayanlar yani filmin senaristleri Matrix serisi'nin yönetmenleri olan Wachowski kardeşledir. Aynı zamanda filmin yönetmeni olan James Mcteigue de Matrix'in yardımcı yönetmenidir.

Hikayeye dönecek olursak, Barut Komplosu sahnesinden sonra filme göre gelecek, bize göre geçmiş olan 2020 yılının İngiltere'sine gideriz.

İngiliz halkı, ardı arkası kesilmeyen terör olaylarının ardından Adam Sutter'in partisini iktidar yapar. Seçimin ardından tam bir dikta rejimi kuran Sutter, yardımcıları ile birlikte İngilizlerin özel hayatının ırzına geçer :) .

Bu tür uygulamaların yanı sıra bir de insanlar üstünde bir takım deneyler yapan hükümete, bu deneylerden sağ çıkan akıllı, kültürlü ve adını hiç öğrenemediğimiz 'V' ağabeyimiz tek başına savaş açar.


= 'V' ağabeyimiz.

Bu savaşın ilk adımını gerçekleştirmeye gittiği sırada bir ara sokakta dört kişinin saldırısına uğrayan Evey ablamızı olası bir tecavüzden kurtarır ve onu da yanına alarak bir çatıya çıkar.


Evey ablamız ve 'V' ağabeyimiz


Tam bu sırada ünlü saat kulesi Big Bang'in çanları çalar ve gece yarısı olur. Yani tarih, 4 Kasım 2020'den 5 Kasım 2020'ye ilerler ve 'V' ağabeyimiz Londra Adalet Sarayını uçurur. Bu olayın ardından İngiltere'nin devlet kanalı olan BTN'nin binasını basar. Canlı yayında bütün İngiltereye 5 Kasım 2021' de İngiltere Parlamentosunu patlatacağını söyler ve filmin

devamında bu bir yıllık dönemde yaşanan olayları izleriz.


Son bir bilgi 5 Kasım tarihi başlangıçta bahsettiğimiz 'Barut Komplosu Olayının' yıldönümüdür.
49 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör